Skip to main content

Kleptokracja

W ostatnich czasach coraz częściej rozlegają się głosy publicystów, naukowców ale także tzw. przeciętnych obywateli, że funkcjonowanie III Rzeczpospolitej nie ma nic wspólnego z fundamentalnymi zasadami demokracji. W znakomitej książce pt. „Infrastruktura informacyjna państwa w globalnej gospodarce” autor prof. J. Oleński wprowadza pojęcie „kleptokracji”, które definiuje w następujący sposób:

Kleptokracja - państwo reprezentujące interesy wąskich grup społeczno-ekonomicznych. Chodzi tu o systemy polityczno-gospodarcze, w których istotna funkcją aparatu państwowego, w tym systemu prawa, staje się transfer środków publicznych, zbieranych przez państwo na zasadzie przymusu (podatki, daniny, cła) do określonej na ogół niewielkiej grupy podmiotów publicznych lub niepublicznych ,w tym osób fizycznych./../

Prawo jest stanowione w taki sposób aby ułatwiało i chroniło procesy transferu środków publicznych do sektora prywatnego.
Kleptokracji towarzyszy zazwyczaj korupcja. Nie należy mylić jednak korupcji z kleptokracją. Nie ona jest bowiem cechą wyróżniająca państwo kleptokratyczne.

Korupcja wiąże się z transferem środków prywatnych do osób fizycznych zajmujących funkcje decyzyjne w systemie władzy w celu uzyskania korzystnych decyzji. Zwykle sa to decyzje podejmowane niezgodnie z obowiązującym prawem. Dlatego korupcja ,może być ścigana przez prawo także w państwie kleptokratycznym. W państwie kleptokratycznym transfer środków odbywa się w przeciwnym kierunku.
Transfer ten staje się jednym z celów państwa.

Podstawą jest taki system prawny i organizacja aparatu państwa, aby samo prawo nie tylko legalizowało, ale także wymuszało transfer środków publicznych zbieranych na zasadzie obowiązku od społeczeństwa do podmiotów prywatnych. Państwo zapewnia także ochronę prawna i realną takiej transakcji.


Sądzę, że definicja ta oddaje podstawowe cechy systemu polityczno-ekonomicznego III Rzeczpospolitej. Co sądzą o tej definicji czytelnicy, czy pojęcie kleptokracji celnie charakteryzuje system w którym wypadło nam żyć ? Redakcja portalu mediologia.pl pragnie rozpocząć dyskusję na temat ustroju III Rzeczpospolitej. Ustroju faktycznego a nie formalnego. Zwracamy się do czytelników do zabrania głosu w tej sprawie. Prosimy o przesyłanie nam swoich uwag na adres : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Wszystkie artykuły i uwagi będą publikowane na naszym portalu i portalach pokrewnych.

Piotr Piętak 

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 27324