Skip to main content

E-posterunek - korupcyjny thriller

W wyniku śledztwa FBI w USA HP amerykański wielki koncern informatyczny, przyznał się, że korumpował polskich urzędników. Infoaferę w polskim wydaniu zaczyna się już w tej chwili usprawiedliwiać „infoaferą międzynarodową”. Korupcja jest chorobą ekonomii w dobie globalizacji i Internetu. Korupcja wymknęła się spod kontroli twierdzi amerykański ekonomista J. Sachs i wskazuje, że główną przyczyną tego zjawiska, jest fakt, że: „wielkie korporacje to są firmy międzynarodowe, natomiast rządy krajów gdzie prowadzą one działalność mają charakter narodowy. Korporacje są tak silne finansowo, że rządy boja się im przeciwstawić.” [1].

Czytaj więcej: E-posterunek - korupcyjny thriller

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 14679

Korupcja - diagnoza zjawiska

Dlaczego korupcja króluje w procesie informatyzacji administracji publicznej? Dlaczego afery związane z przetargami na systemy informatyczne powtarzają się z przedziwną regularnością, jakby nikt niczego się nie bał, jakby CBA nie istniało? Gdzie leżą przyczyny tego stanu rzeczy? Nasz portal rozpoczyna dyskusję na ten temat. Poniżej  publikujemy pierwszy tekst.

Czytaj więcej: Korupcja - diagnoza zjawiska

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 9008

Jak zwalczać skutecznie korupcję?

Media doniosły, że CBA zatrzymało 18 osób, w tym wyższych urzędników w MSZ, GUS. MSWiA, który są oskarżone o ustawianie przetargów informatycznych w administracji publicznej. Korupcja nie polega tylko i wyłącznie na braniu łapówek przez urzędników, śmiem twierdzić , że w tej dziedzinie życia gospodarczego jest ona wszechobecna od 1989 roku i co gorsza stała się niezbędnym elementem prawie każdego przetargu i realizacji prawie każdego projektu informatycznego.

Czytaj więcej: Jak zwalczać skutecznie korupcję?

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 14691

Rządy PO - destrukcja państwa

Kilka dni temu Sejm zdecydował, ze biometryczne dowody osobiste zostaną wprowadzone w roku 2016 nikt - o ile mi wiadomo - nie zareagował na ten jeden z największych skandali informatycznych i ekonomicznych III Rzeczpospolitej. Oto łatwy projekt informatyczny – w połowie przygotowany przez rząd premiera J. Kaczyńskiego – będzie zrealizowany nie przez rok tylko 10 – słownie dziesięć lat.

Czytaj więcej: Rządy PO - destrukcja państwa

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 8967

Konferencj PiS - kompromitacja ekspertów

images 1Inicjatywę PiS –u powołania gabinetu cieni z  „premierem” Glińskim na czele uważam za znakomitą, ponieważ w ten sposób kierownictwo partii otwiera się na środowiska eksperckie i nadaje im znaczenie także polityczne. PiS  dał sznse ekspertom. Niestety eksperci z tej szansy nie skorzystali. Wiecej konferencja udowodniła – z nielicznymi wyjatkami -, że poziom refleksji nad funkcjonowaniem państwa w globalnej gospodarce jest żałosny wśród polskich elit naukowych i technokratycznych (mam nadzieję, ze nie wszystkich).

Czytaj więcej: Konferencj PiS - kompromitacja ekspertów

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 7876