Prawie 1000 zarzutów za sprzedaż nielegalnego oprogramowania

55728W Polsce zaczyna się na serio walka z przestępczością internetową, jak poinformowała Policja na swoich stronach internetowych, funkcjonariusze z Torunia, skierowali do prokuratora prawie 100-tomową sprawę z wnioskiem o sporządzenie aktu oskarżenia. Dwóch podejrzanych usłyszało ponad 950 zarzutów sprzedaży płyt z nielegalnym oprogramowaniem. Policjanci szacują, że oskarżeni mogli wyłudzić od naiwnych internautów ponad milion złotych.

W tym tygodniu funkcjonariusze policji toruńskiej przesłali do prokuratury materiały dotyczące oszustwa. Funkcjonariusze wnioskowali o sporządzenie aktu oskarżenia wobec 57- i 44-letniego mieszkańca Torunia oraz 28-letniego mieszkańca powiatu. W trakcie trwania postępowania zabezpieczyli ponad 1000 płyt z oprogramowaniem komputerowym. Biegły sądowy stwierdził jednoznacznie, że ponad 950 badanych przez niego płyty jest nieautentycznych.

czytaj także: Cyberprzestępcy.coraz grożniejsi

Śledczy złożyli niezbędna dowody, że dwaj z podejrzanych od września 2008 roku do października 2010 roku, działając w porozumieniu, na różnych portalach internetowych oferowali do sprzedaży, jako oryginalne oprogramowania do komputerów. Zachętą dla kupujących była cena, o jedną trzecią niższa niż za oryginalny program. Działając w ten sposób sprzedali prawie tysiąc programów. Policjanci przedstawili zarzuty sprzedaży 953 pirackich oprogramowań do komputerów. 44-latek również usłyszał kilkanaście zarzutów w tej samej sprawie. Mężczyźni w ten sposób wyłudzili od pokrzywdzonych ponad milion złotych. Teraz może im grozić kara do 8 lat więzienia.

red. mediologia.pl  (źródło - ComputerWorld)

Drukuj E-mail