Wstęp

5 czynników które determinują sukces Linuxa wśród użytkowników Internetu:

1. Sieć Internet jednocząca twórców i użytkowników
2. Idea „wolnego oprogramowania” usankcjonowana prawnie licencją GNU
3. Skuteczność otwartego systemu operacyjnego UNIX
4. Wykorzystanie istniejących już oprogramowań stworzonych wg zasady „open source” (gcc, bash, emacs itd.)
5. Sam Linus Torvalds.

Linux – jako wszechstronny system operacyjny - jest zdaniem wielu fachowców jedynym systemem operacyjnym, który może podważyć absolutną dominacje Windowsa systemu operacyjnego produkowanego przez firmę Microsoft. Sądzę, że jest to utopia, natomiast faktem jest, że Linux udostępnia kody źródłowe programów z których jest zbudowany natomiast Windows nie. Wynika z tego, że aby zrozumieć działanie systemu operacyjnego powinniśmy poznać Linuxa.

Jaki jest cel tego kursu?
Przede wszystkim jest on napisany zarówno dla informatyków jak i debiutantów w tej dziedzinie. Celem podstawowym jest przygotowanie użytkowników kursu do zdobycia certyfikatu zawodowego z systemu Linux. Taki certyfikat jest niezwykle ceniony na rynku pracy w Unii Europejskiej przez przedsiębiorców. Zdobywając go zwiększamy nasze szanse na znalezienie pracy w informatyce (niekoniecznie w Polsce). Jednak zdobycie takiego certyfikatu nie jest łatwe i dlatego nasz podręcznik traktujemy jako wstęp lub raczej pierwszy krok na tej trudnej drodze.
Poznając Linuxa poznajemy jednocześnie UNIXa , który to system operacyjny jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie i praktycznie zainstalowany w większości wielkich korporacji nie tylko informatycznych, Kurs zawiera 200 ćwiczeń i zakończony jest egzaminem złożonym z 45 zadań (wkrótce). Jeżeli czytelnik kursu wykona poprawnie 60% zadań egzaminacyjnych to może – naszym zdaniem - przystąpić do kolejnego kursu który będzie dostępny na naszym portalu "programowanie w Linuksie".Kurs Linux - wstęp do kursu Linuxa

Drukuj E-mail