Informatyczna paranoja

Centrum Projektów Informatycznych (CiP) zawarło umowę z firmą ZETO Rzeszów na zakup sprzętu, w który zostanie wyposażona policja na potrzeby zintegrowanego systemu informatycznego powiadamiania ratunkowego. Ma on umożliwić przyjmowanie i rejestrację zgłoszeń na numer 112 i pozostałe numery alarmowe.

W skład dostarczanego sprzętu znajdzie się 401 komputerów - stanowisk dostępowych wraz z oprogramowaniem, tyle samo czytników kart oraz ponad tysiąc monitorów LCD i 41 ekranów wielkoformatowych. Sprzęt trafi do wszystkich 16 Komend Wojewódzkich Policji w kraju oraz do Komendy Głównej i Komendy Stołecznej Policji. Jest to kolejny element realizacji projektu System Informatyczny Powiadamiania Ratunkowego, którego efektem końcowym ma być wdrożenie jednolitych w skali kraju narzędzi informatycznych, wspierających współpracę i wykonywanie zadań służb ustawowo powołanych do przyjęcia i obsługi połączeń wykonywanych na numer 112 oraz dotychczasowe numery alarmowe. Zakup jest finansowany w ramach środków europejskich.

Pytanie jakie każdy normalny człowiek musi sobie zadać brzmi następująco : czy do zainstalowania oprogramowania umożliwiającego zarządzaniem numeru 112 trzeba było zakupić nowe komputery i wydać kupę kasy, którą można by przeznaczyć na coś bardziej pożytecznego ? Jedyne co umie robić nasza biurokracja to zakupywać nowe komputery, zamiast instalować oprogramowania (n.p do numeru 112) na komputerach nieco starszych. Nasza administracja – n.p straż graniczna, ale także policja – ma za dużo komputerów a za mało oprogramowń, które są w stanie integrować różne systemy informatyczne. Do każdej funkcji nowy komputer. To jest informatyczna paranoja a nie informatyzacja.

 

Piotr  Piętak 

Drukuj E-mail