Parlamenty na całym świecie korzystają z wolnego oprogramowania

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

sejm5Parlamenty krajów z całego świata coraz częściej korzystają z Wolnego i Otwartego Oprogramowania, choć wzrost ten jest raczej niewielki, wynika z raportu Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ, donosi serwis Joinup.

Wg informacji dostępnych w raporcie większość parlamentów (80 proc.) korzysta co najmniej z jednej aplikacji udostępnionej na wolnej licencji. W większości przypadków są to serwery (50 proc.), programy do publikacji treści w internecie (36 proc.) obsługi e-mail (31 proc.) i bazy danych (31 proc.). W porównaniu z poprzednim takim badaniem z 2009 r. różnice są niewielkie — trzy lata temu z WiOO na serwerach korzystał również co drugi parlament, 35 proc. używało go do publikacj internecie, 32 proc. do obsługi e-mail i 29 proc. do baz danych.

Za to w dziedzinie systemów zarządzania dokumentami nastąpił bardzo zauważalny wzrost — z 10 proc. w 2009 r. do 21 proc. w 2012 r. Również systemy zarządzania treścią zanotowały pokaźny skok z 15 proc. do 28 proc.

W badaniu udział wzięły parlamenty ze 156 krajów na całym świecie, w tym Sejm i Senat Polski.Przypomnijmy, że głosowanie w polskim Sejmie jest zaprogramowane na systemie Linux.

red. mediologia.pl

Drukuj E-mail