Rewolucja w informatyce - kod DNA komputerem

Napisane przez mediologia, .

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Słowo „rewolucja” kompletnie się zdewaluowało, ponieważ używamy go coraz częściej do zjawisk, które w gruncie rzeczy są normalne z punktu widzenia rewolucji informacyjnej jaka świat przeżywa od ponad 60 lat, jednak doświadczenie przeprowadzone przez Harward Medicale School w Bostonie, ma wszelkie cechy radykalnego przełomu w informatyce i biotechnologii.

Uczonym z tej uczelni udało się zapisać w formie binarnej książkę liczącą 53 000 tysiące słów w sekwencji DNA. D tego celu użyto języka programowania JavaScript. Aby uzmysłowić sobie co w praktyce oznacza ta informacja przypomnijmy, że całość informacji zawartych w świecie, która reprezentuje około 1,8 zettabajta – jeden zettabajt to 10 podniesiony do 21 potęgi) może być umieszczona w czterech gramach DNA.

Jak przebiegała procedura tego eksperymentu? Jak przetłumaczyć kod binarny złożony z dwóch znaków 0  i 1 na sekwencje DNA, wiedząc, ze komórki umierają -  a więc dane mogą być bezpowrotnie stracone – a także ulegają zmianie w procesie mutacji? Naukowcy z Bostonu utworzyli system archiwizacji danych, który jest złożony z specjalnej drukarki, która drukuje na szklistej powierzchni fragmenty DNA.

Aby dane numeryczne przetłumaczyć na sekwencja DNA, naukowcy ciągi zero-jedynkowe przetłumaczyli na sekwencje nukleudytowe złożone z czterech elementów : adeniny (A), tyminy (T), cytozyny (C) i guaniny (G) i utworzyli specjalny kod umożliwiający odczytanie zawartości sekwencji DNA przedstawionej w ciągach 0-1. Naukowcy od dawna twierdzili, że kod DNA jest doskonałym materiałem do kodowania informacji, z racji swojej minimalnej wielkości, atonicznej stabilności i długości życia mogącej dochodzić do wielu setek tysięcy lat.

Red. mediologia.pl (źródła - Le Figaro, Le Monde Informatique)

Opublikowano w Technologie

Drukuj