Tygodnik „ComputerWorld” opublikował artykuł omawiający statystkę używania języków programowania w Polsce. Z jakich języków najczęściej korzystają w pracy polscy informatycy? Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak wynika, że w 2011 roku polscy informatycy programowali najczęściej w SQL/PLSQL.

SQL/PLSQL wykorzystywała niemal połowa informatyków, którzy wzięli udział w badaniu Sedlak & Sedlak. Zaraz za SQL/PLSQL uplasował się język HTML/CSS, którym posługiwała się prawie jedna trzecia polskich specjalistów IT. Mniejszą, ale nadal dużą popularnością, cieszyły się Java Script/ AJAX, PHP oraz XML i Java/ JSP/J2EE. Pracodawcy mogli mieć z kolei problem ze znalezieniem fachowców ze znajomością ABAP, Assembler, ActionScript/Flex, Lotus Script czy Ruby. Jednocześnie programiści, którzy znali te języki programowania mogli liczyć na najwyższe zarobki.

Jak wynika z raportu "Wynagrodzenia na stanowiskach IT", przygotowanego przez firmę Sedlak & Sedlak, mediana wynagrodzenia podstawowego pracowników znających ABAP wyniosła 7 500 PLN brutto. Natomiast zarobki programistów posługujących się Assembler i Ruby wyniosły odpowiednio - 6 000 PLN i 5 700 PLN.

 

Języki programowania wykorzystywane w pracy przez polskich informatyków w %

SQL/PLSQL 28%
HTML/CSS 32%
PHP 23%
Java/JSP 22%
XML 22%
C 19%
NET 18%
bash/awk 12%

 

Na portalu mediologia.pl zamiśćiliśmy podręcznik do programowania w języku bash, który cieszy się dość sporym zainteresowaniem. . Od dłuższego czasu redakcja portalu zamierza także opublikować na portalu podręcznik awk/gawk, uważamy bowiem, że ten język nadaje się doskonale do nauki programowania. gawk można rozpatrywać z dwóch różnych punktów widzenia, z jednej strony jest on filtrem, który można użyć w linii poleceń, podobnie jak każdego innego filtru (sed, grep, sort itd.), z drugiej strony gawk posiada wszystkie cechy języka programowania.

Posiada on zbiór operatorów pozwalających na dokonywanie decyzji i wykonywania obliczeń. Można w nim deklarować zmienne a następnie używać ich w strukturach kontrolnych. Wiele funkcji programistycznych wzięte zostało z języka C i posiada tą samą składnie. gawk jest więc dla kursantów idealnym narzędziem aby po pierwsze utrwalić wiedze już zdobytą o funkcjonowaniu filtrów czy potoków w Linuksie po drugie jego znajomość pogłębi umiejętności programowania.

gawk jest wersją Linuksa narzędzia awk używanego w systemie Unix, stworzonego przez trzech wybitnych programistów pracujących w AT&T ; A.Aho, P.Weinberger, B Kernighan – stąd nazwa narzędzia od pierwszych liter , , została później w celu umożliwienia pracy z plikami. Za pomocą nawk można mieć dostęp do kilku plików w tym samym programie. gawk jest dalszym rozszerzeniem, zawierającym zarówno funkcje nawk jak i standardowe możliwości awk. 

gawk jest językiem ogólnego przeznaczenia do poszukiwania wzorców i przetwarzania tekstów, za pomocą którego można wykonywać różnorodne działania związane z filtrowaniem, przekształcaniem i sporządzaniem raportów. Za jego pomocą można nie tylko wykonywać, które również można wykonać za pomocą innych narzędzi Linuksa takich jak grep czy sed. Język gawk zawiera zmienne, tablice, polecenia pętli i wiele innych operatorów typowych dla języków takich jak C czy Pascal. Jego zadaniem nie jest jednak wykonanie określonego zadania – tak jak w przypadku języka C – ale dostarczanie sposobu budowania narzędzi, za pomocą których można rozwiązać zadanie bez potrzeby uciekania się do złożonego języka programowania typu język C.

Zrozumienie funkcjonowania gawk gwarantuje skuteczne opanowanie wyższego poziomu w programowaniu bash-shell i administrowaniu systemem zarówno Linux jak i Unix. W realizacji projektu awk/gawk potrzebna nam jest jednak pomoc internautów, a nawet więcej to internauci powinni być jego współautorami – dlatego zwracamy się z apelem do tych, którzy znają system operacyjny Linux : napisanie podręcznika składa się z wielu etapów : napisanie rozdziałów, skonstruowanie przykładów, ich przetestowanie, ćwiczenia itd. Na każdym etapie pomoc i sugestie internautów bardzo by nam pomogły. Kto chciałby wźiąźc udział w tym projekcie proszę do nas napisać na adres : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

red. portalu