W kampanii wyborczej politycy często używają pojęć - takich jak: demokracja, sowietyzacja, totalitaryzm, sprawne państwo itd - które każdy obywatel, w zależności od swojej wiedzy i doświadczenia, może rozumieć inaczej niż używający je polityk .
Kamieniem węgielnym współczesnego liberalizmu nie jest już prywatyzacja lecz instytucje – takie jak silne i sprawne państwo - które stanowią najważniejszą zmienną w rozwoju gospodarczym Silne i sprawne państwo jest jednak notorycznie mylone przez naszych domorosłych znawców teorii państwa z centralizmem i etatyzmem.
Podstawowym atrybutem etatyzmu nie jest bowiem – jak twierdza liberalni doktrynerzy - sprawne realizowanie przez państwo należnych obywatelom usług społecznych, lecz asymetria praw, obowiązków i odpowiedzialności między państwem i jego aparatem a obywatelem i podmiotami gospodarczymi, w tym także asymetria informacyjna między państwem i obywatelem. Wyliczmy na czym ta asymetria polega.
Po pierwsze na braku jedności praw i obowiązków między państwem i obywatelem. Po drugie na. nieprecyzyjnym określeniu obowiązków państwa i granic jego kompetencji. Po trzecie na głębokim interwencjonizmie instytucjonalny. Regulacje instytucjonalne obejmują wszystko, co da się nimi objąć, informatyzacja sektora publicznego jest w takich warunkach bardzo silnym narzędziem rozszerzenia zakresu interwencjonizmu instytucjonalnego. Wiele instrumentów interwencjonizmu ma postać norm technicznych i sanitarnych, stawek podatkowych, szczególnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej i społecznej, korporacjonizmu zawodowego.
Po czwarte to nie parlament i rząd, ale urzędnik jest ostatecznym źródłem prawa. Po piąte - państwo zamiast ustalać i egzekwować ogólne reguły, tworzy je dla konkretnych przypadków. Po szóste państwo przy pomocy prawa chroni interesy wybranych wąskich grup kosztem reszty obywateli i przedsiębiorców. Po siódme często - w warunkach asymetri praw - to obywatel lub przedsiębiorstwo ponoszą odpowiedzialność za błędy popełnione przez urzędy lub urzędników.
Warunkiem koniecznym naprawy państwa i wprowadzeniu liberalizmu opartego na konkurencji i prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw jest zniesienie asymetrii praw, obowiązków i odpowiedzialności między państwem i jego aparatem a obywatelem i podmiotami gospodarczymi.