Napisane przez mediologia dnia . Wysłane Technologie.

EPOC - oprogramowanie odczytujące nasze myśli i emocje

emotiv smile468Tan Le, współzałożyciel i szef firmy Emotiv Systems, zaprezentował dwa lata temu na konferencji technologię (interfejs) EPOC Headset, pozwalającą wchodzić mózgowi ludzkiemu w interakcje z komputerem. Jest to specjalne urządzenie zakładane na głowę, dzięki któremu komputer zaczyna "rozumieć" myśli lub intencje człowieka, interpretując generowane przez mózg fale i następnie zamieniając je na polecenia wydawane przez komputer różnego rodzaju urządzeniom.

EPOC Headset jest już dostępny na rynku (kosztuje ok. 300 USD). Tan Le mówi, że to dopiero początki, ale przyszłość należy na pewno do tego rodzaju interfejsów. Za pomocą EPOC Headset można np. przesuwać obiekty na ekranie komputera nie poprzez przesunięcie myszy czy naciśniecie na klawiaturze określonego klawisza, ale dzięki temu, że użytkownik pomyślał tylko o tym. Wymaga to oczywiście serii ćwiczeń i prób, ale działa.

Firma pokazała na konferencji wideo na którym widać, że niepełnosprawna osoba steruje w ten sposób wózkiem inwalidzkim na którym siedzi. Można sobie wyobrazić , że w ten sam sposób można będzie np. zapalić światło w pokoju czy wyłączyć TV. Zastosowanie technologii EPOC stanowi przełom w relacji człowiek-maszyna. Jednak wprowadzenia do masowej produkcji i sprzedaży tego oprogramowania niesie za sobą poważne niebezpieczeństwa.

Mózg człowieka - celem hakerów

Korzystania z urządzenia które monitoruje aktywność mózgu może doprowadzić – jak udowodnił zespół naukowców z z Uniwersytetu w Oksfordzie, Uniwersytetu Genewskiego oraz University of California w Berkeley do do kradzieży haseł i innych informacji osobiste przez hakerów. Naukowcy stwierdzili w specjalnym raporcie, że technologia ta może obrócić się przeciwko użytkownikom i w przypadku jej masowego zastosowania jest ona potencjalnym urządzeniem umożliwiającym kradzież prywatnych informacji.

 EPOC Emotiv, stosowane przede wszystkim w dziedzinie gier wideo, wykorzystuje czujniki do rejestrowania aktywności sygnałów elektrycznych wysyłanych przez mózg ludzki w momencie podejmowanej przez człowieka decyzji. Ta zasada umożliwi hakerom np.  kradzieży wielu informacji np. naszego kodu bankowego itd.

red. mediologia  (źródła - Le Monde Informatique, ComputerWorld)