Skip to main content

Obywatele USA śledzeni przez kamery 24/24

Policja z New York i Microsoft –wspólnie – utworzyły informatyczny system mający na celu zapobiegać atakom terrorystycznym i wzrastającej przestępczości w mieście. System po raz pierwszy w historii informatyki łaczy – w czasie rzeczywistym - „oko kamery” śledzącej ulicę z dostępem do bazy danych przestępców i terrorystów.

System kosztuje 40 milionów dolarów – czy będzie skuteczny i czy jego ingerencja w życie prywatne obywateli nie przekracza delikatnej granicy swobód obywatelskich w państwach demokratycznych? System DAS (Domain Awareness System) jest narzędziem – tłumaczą jego twórcy – skierowanym przeciwko terrorystom, jednak pozostaje pytanie czy przesyłanie każdego zdjęcia - a w zasadzie każdego kadru – które wydaje się systemowi podejrzane.

Pytanie w jakim momencie system ma możliwość dostepudo bazy danych, jak ten moment system definiuje - czy wtedy gdy widzi bójkę – a jak rozpoznać bójkę czym ona się różni od kłótni małżeńskiej gejów itd. Pytań tego typu jest wiele, ale odpowiedź jedna : DAS musi arbitralnie na podstawie algorytmu ułożonego przez policjantów i danych biometrycznych wysyłać sygnały do bazy danych co jest sprzeczne – wg. obrońców praw człowieka – z zasadami państwa demokratycznego.

To pierwsze zastrzeżenie, drugie jest znacznie poważniejsze – „czy można być pewnym, że policja nie będzie nadużywała tego systemu śledząc np. całkiem niewinnych obywateli” zapytuje Peter Eckersley z fundacji broniącej wolnośći wypowiedzi w Internecie? Jeżeli policja uważa, że numery samochodów są danymi bezpieczeństwa publicznego, to jest to naruszenie wolności obywateli.

System DAS jest na razie podłączony do 3000 kamer zainstalowanych na Manhatanie i w niedługim czasie będzie podłączony do wszystkich kamer w mieście. Będzie on sprzedawany na całym świecie, podział dochodów jest znaczący : 30% otrzymuje policja 70% Microsoft, który w ten sposób stanie się w niedługim czasie monopolistą w sprzedawaniu „inteligentnych systemów bezpieczeństwa”.

red. mediologia.pl (le monde, times)

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 4103