Napisane przez mediologia dnia . Wysłane Technologie.

Firefox - 3 miliardy pobranych dodatków

Taki kamień milowy na drodze najpopularniejszej przeglądarki na świecie jest wart odnotowania, szczególnie że Firefox to pierwsza przeglądarka w historii, która miała możliwość doinstalowania dodatków. Jeśli ktoś chce sobie uzmysłowić co to znaczy, to wystarczy srwierdzić, że taką liczbę można osiągnąć jeśli prawie połowa ludzi zamieszkujących Ziemię pobierze po jednym dodatku.

Jest to również więcej, niż ogółem osób korzystających z Internetu. Statystyki obejmują jedynie dodatki z Galerii Mozilli i nie obejmują skórek. Dodatki do przeglądarki desktopowej Mozilli pojawiły się po raz pierwszy w 2004 roku, zaś do mobilnej w 2009. Za każdym razem była to spora rewolucja na polu personalizacji przeglądarki i zmiany jej zachowania.

Z użyciem dodatków do Firefoksa można zmodyfikować prawie wszystko — wygląd przeglądarki, zachowanie kart, funkcje bezpieczeństwa, wyszukiwanie, słownik, można też dodać gesty myszy, zmieniać wygląd stron i tak dalej. W Galerii dodatków Mozilli znajduje się ich ponad 150 tysięcy, a pracuje nad nimi ponad 25 tysięcy deweloperów na całym świecie.

Obecnie 85% użytkowników Firefoksa ma zainstalowany przynajmniej jeden dodatek, a średnio użytkownik ma ich aż 5. W czołówce znajdują się AdBlock Plus, Firebug, NoScript, Personas Plus oraz Video Download Helper. Najpopularniejsze kategorie to Prywatność i bezpieczeństwo, Narzędzia wyszukiwania oraz Zarządzanie zakładkami.


Dodatki to jedna z tych cech Firefoksa, które lata temu pomogły mu podbić serca użytkowników. Według StatCounter Firefox jest obecnie trzecią najpopularniejszą przeglądarką na świecie (bez podziału na wersje) — korzysta z niego 24,25% wszystkich internautów. Internet Explorer znajduje się na komputerach 32% użytkowników, zaś prowadzi Chrome — 33,28%. Jednak obecnie w Polsce Firefox jest czołową przeglądarką — korzysta z niego 47,62% użytkowników Internetu. Na terenie naszego kraju popularny jest również Chrome (27,35%), Internet Explorer (14,11%) oraz Opera (8,55%).

red. www.mediologia.pl