Apple 81 mld. dolarów, Microsoft 54 - w bankach zagranicznych

Napisane przez mediologia, .

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Apple 81 miliardów dolarów, Microsoft 54, Google 43, Cisco 42, tyle pieniędzy amerykańscy giganci ery informatycznej trzymają na swoich kontach bankowych poza granicami USA. I co gorsza firmy te nie wiedzą co zrobić z tym olbrzymim majątkiem. Domagają się od rządu Stanów Zjednoczonych zmienienia sposobu naliczania podatków, które zmuszają je do wywożenia kapitału za granicę.

Jak obliczają amerykańscy ekonomiści około 1 000 miliardów dolarów jest umieszczane przez przedsiębiorstwa produkujące dobra informatyczne poza granicami USA. Agencja Moody Investor Services w swym ostatnim raporcie opublikowanym w lipcu br. , stwierdza, że 70% gotówki amerykańskie przedsiębiorstwa informatyczne trzymają za granicą. W wypadku umieszczenia tego kapitału w USA podatek wyniósłby 35% jego wartości.

Od roku Microsoft, Cisco oraz laboratoria farmaceutyczne rozpoczęły kampanię na rzecz zmiany systemu podatkowego dotyczącego w szczególności wartości intelektualnych (a więc wynalazków, nowych leków, produktów informatycznych), który to system powoduje uciekanie kapitału firm amerykańskich za granicę.

Piotr Piętak

Portal ogłoszeniowy ze sprzętem apple

Opublikowano w Technologie

Drukuj