Apple 81 mld. dolarów, Microsoft 54 - w bankach zagranicznych

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Apple 81 miliardów dolarów, Microsoft 54, Google 43, Cisco 42, tyle pieniędzy amerykańscy giganci ery informatycznej trzymają na swoich kontach bankowych poza granicami USA. I co gorsza firmy te nie wiedzą co zrobić z tym olbrzymim majątkiem. Domagają się od rządu Stanów Zjednoczonych zmienienia sposobu naliczania podatków, które zmuszają je do wywożenia kapitału za granicę.

Jak obliczają amerykańscy ekonomiści około 1 000 miliardów dolarów jest umieszczane przez przedsiębiorstwa produkujące dobra informatyczne poza granicami USA. Agencja Moody Investor Services w swym ostatnim raporcie opublikowanym w lipcu br. , stwierdza, że 70% gotówki amerykańskie przedsiębiorstwa informatyczne trzymają za granicą. W wypadku umieszczenia tego kapitału w USA podatek wyniósłby 35% jego wartości.

Od roku Microsoft, Cisco oraz laboratoria farmaceutyczne rozpoczęły kampanię na rzecz zmiany systemu podatkowego dotyczącego w szczególności wartości intelektualnych (a więc wynalazków, nowych leków, produktów informatycznych), który to system powoduje uciekanie kapitału firm amerykańskich za granicę.

Piotr Piętak

Portal ogłoszeniowy ze sprzętem apple

Drukuj E-mail