WAT stworzył kryptograf narodowy

Stworzony przez naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej Szyfrator Narodowy jest odporny na ataki kryptograficzne i fizyczne, umożliwia porozumiewanie się przez wszystkie rodzaje łącz, gwarantuje bezpieczne przekazywanie danych w bankach, administracji rządowej czy wojsku.


"Dane, które trafiają do urządzenia, zostają przetworzone, a potem wysłane, w postaci zaszyfrowanej. Do komunikacji potrzebne są dwa szyfratory. Jeden dostaje dane i je szyfruje, po czym przesyła do drugiego, który je odczytuje i podaje w postaci zrozumiałej dla komputera. Jest prosty w stosowaniu i bardzo szybki. Nie powoduje opóźnień w transmisji. Pozwala szyfrować wideo-konferencje w czasie rzeczywistym"

- powiedział serwisowi PAP Nauka w Polsce, Kamil Kaczyński z Instytutu Matematyki i Kryptologii Wojskowej Akademii Technicznej.

 

Szyfrator umożliwia porozumiewanie się przez różne rodzaje łącz tj. światłowód, zwykły kabel sieciowy, łączność bezprzewodową czy połączenie modemowe. Został w nim zastosowany tzw. autorski system negocjacji klucza publicznego, który przyspiesza porozumiewanie się między dwoma urządzeniami Urządzenie zapewnia bezpieczeństwo danych na poziomie kryptograficznym i jednocześnie jest odporne na ataki z wykorzystaniem analizy promieniowania elektromagnetycznego i zjawiska tzw. ulotu przewodzonego.

Nad Szyfratorem Narodowym pracowali naukowcy z Instytutu Matematyki i Kryptologii Wydziału Cybernetyki WAT i inżynierowie z firmy WASKO. Został on nagrodzony na m.in. złotym medalem na 110. Międzynarodowych Targach Wynalazczości Concours Lepine w Paryżu, złotym medalem z wyróżnieniem na Brussels Innova Eureka Competition w Brukseli i Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za międzynarodowe osiągnięcia wynalazcze.

 

 

red. (pap, ComputerWorld)

Drukuj E-mail