Napisane przez mediologia dnia . Wysłane Technologie.

Sukces polskiej informatyki

Firma GryfTechnologia z Pisza stworzyła procesor "Warszawa", który znajdzie zastosowanie w systemach automatyki przemysłowej, urządzeniach medycznych, motoryzacyjnych, militarnych itd. Układ scalony o nazwie "Warszawa" jest 32-bitowym mikroprocesorem taktowanym zegarem 700 MHz. Wykonuje kod napisany za pomocą narzędzi w języku Java. Oprogramowanie dla niego można stworzyć przy wykorzystaniu narzędzi open source.

Wykorzystując procesor, można zbudować komputer (także przenośny), urządzenia dla medycyny, armii, motoryzacji, przemysłu lub domowej automatyki. Firma GryfTechnologia opracowuje rozwiązania metodą kolejnych prototypów, jednym z nich jest procesor "Warszawa". Rozwiązanie to jest na razie na etapie pierwszego wdrożenia systemu zintegrowanego, utworzonego na podstawie modelowego procesora. Po zakończeniu testów prototypowych procesor ma wejść do produkcji seryjnej. ;

Zbudowanie procesora było efektem prac badawczych rozpoczętych w grudniu 2009. Założono wtedy skrócenie do minimum czasu tworzenia oprogramowania dla urządzeń elektronicznych, minimalizując przy tym liczbę błędów, które mogłyby powstać przy tworzeniu oprogramowania, a także uwzględniając dostępność narzędzi open source. Po pierwszych próbach z ARM9 dodano możliwość tworzenia oprogramowania w języku Java, aby twórcy rozwiązań mogli wykorzystać wiedzę i umiejętności specjalistów programujących w tym języku. Po testach portów maszyn wirtualnych zdecydowano się zaprojektować procesor, który umożliwi tworzenie oprogramowania sprzętowego w języku Java.

Od kwietnia 2010 powstało kilka prototypów implementujących algorytmy obróbki obrazu i dźwięku, rozszerzenia różnych typów pamięci, a także popularnych interfejsów sprzętowych. Wprowadzono mikrokod, który zawiera instrukcje Byte Code Javy wykonywane bezpośrednio w elementach układu scalonego wraz z zestawem parametrów. Stosowane są tu proste metody - zapisz i odczytaj - a następnie urządzenia są łączone do magistrali. Komunikacja wykorzystuje standardowe sposoby, czyli reset bufora, a następnie "pchanie" i czytanie danych, a sterowniki także pisane są w języku Java. Dostępne są wątki czasu rzeczywistego, dobudowano także wątki zwykłe, kompatybilne z NetBeans, jest też programowy zarządca zwalniania pamięci (garbage collector).

Zastosowanie sprzętowej implementacji Javy umożliwia realizację założeń prac badawczych, w tym szybkie stworzenie aplikacji na sprzęt elektroniczny. "Najważniejsze jest dostarczenie polskim specjalistom komponentu elektronicznego, na którym szybko będą mogli zbudować własne, innowacyjne rozwiązanie.

Historia komputerów jest wypełniona doskonałymi konstrukcjami, rewolucyjnymi jak na swoje czasy, które przeszły do lamusa tylko dlatego, że nie było oprogramowania, które wykorzystywałoby możliwości wspomnianego sprzętu. Nasza konstrukcja jest przemyślana i praktyczna. Być może nie jest rewolucyjna, ale jest łatwa do rozbudowy i otwiera drogę do rozwoju polskich procesorów" - przekonuje Marcin Kwiatkowski, prezes firmy GryfTechnologia.

Istotną cechą nowego procesora jest szybkość wdrożenia rozwiązania. W ciągu pięciu miesięcy zbudowano kompletny system do zastosowań telemetrycznych. System oparty na procesorze "Warszawa" jest podłączony do liczników mediów, takich jak woda, prąd, gaz, a także do wag, czujników i innych sterowników PLC, pracujących w liniach produkcyjnych lub w budynkach. Zebrane dane są przesyłane do serwera, a następnie rozsyłane do aplikacji klienckich, gdzie wyświetlane są w formie ergonomicznych wizualizacji. System umożliwia podgląd na żywo stanu poszczególnych czujników oraz sporządzanie analiz z zadanego okresu. Analizy umożliwiają szybką weryfikację, np. przełożenia obciążenia silników linii produkcyjnej na ilość wyprodukowanego produktu. Cały system działa zdalnie.

Układ "Warszawa" nie jest pierwszym mikroprocesorem wyprodukowanym w Polsce. Był nim klon Intel 8080 o oznaczeniu MCY 7880 produkowany od 1976 przez UNITRA CEMI. Jest to ciekawa konstrukcja, która znajdzie zastosowanie w wielu urządzeniach. Tym bardziej że cena procesora dla końcowego odbiorcy nie przekroczy 100 zł.

 

Gizo