1,5 mln. dolarów za kopiowanie filmów - ACTA nieuchwalone funkcjonują

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

images 5Pięciu członków dwóch zespołów zajmujących się piractwem filmów w Internecie zostało skazanych przez sąd karny w Paryżu na sześć miesięcy pozbawienia wolności, ponadto musza oni zapłacić kary i zwrócić ponad 1 mln dolarów odszkodowania na rzecz beneficjentów.

Carnage i CiNEFOX – tak nazywały się zespoły młodych ludzi piratujących firmy, które następnie udostępniali w Internecie. Oba zespoły zaangażowane były w zdobywaniu hitów a więc filmów najpopularniejszych (tego typu aktywność nazywana jest "przesiewaniem") i, zsynchronizowania ich z dźwiękiem francuskim. Niektórzy członkowie zespołu zarządzali serwerami, które przynosiły kolosalne dochody. . Na przykład, film „Transformers” został pobrany ponad 1,7 miliona razy, z serwera nazwanego „top sites”.

Trzej członkowie zespołu CiNEFOX skazano na sześć miesięcy w zawieszeniu i nakaz zapłaty 710.000 euro, firmom multimedialnym Disney, Universal i Warner Bros. Dwaj członkowie zespołu, którzy muszą tym samym firmom zapłacić 410.000 euro, zostało skazanych na od trzech do sześciu miesięcy w zawieszeniu.

Kary za kopiowanie piosenek i filmów nasilają się na całym świecie, ale szczególnie we Francji – patrz:  HADOPI – pierwszy ukarany pirat – a oznacza to, że ACTA przeciwko którym z takim samozaparciem i odwagą walczyło pokolenie Internetu zostały już wprowadzone i to w radykalny sposób.

red. mediologia.pl  (źródło  -  Le Monde)

Drukuj E-mail