Skip to main content

Kiedy powstanie internetowy system operacyjny?

Dyrektor wykonawczy fundacji Linux Foundation Jim Zemlin, przedstawił raport, z którego wynika, że Linux dominuje nad Microsoftem w dziedzinie serwerów i telefonów komórkowych.

Zemlin stwierdził, że Linux mimo skromnych początków obsługuje dziś większość globalnego obrotu akcjami i ruchu w Internecie. System ten można też znaleźć m.in. w telewizorach, czytnikach e-booków, i superkomputerach. Linux nie odniósł dużego sukcesu tylko na komputerach PC, gdzie dominuje system Windows, którego różne wydania stanowią 90 proc. rynku. Reszta należy do Mac OS i Linuksa, który ma około 1 proc. udziału.

Jednak najistotniejszy wniosek z raportu oraz z gwałtownego rozwoju przeróżnych narzędzi do obsługiwania informacji w Internecie, brzmi groźnie dla B. Gatesa: Dyrektor Zemlin zauważa, że systemy operacyjne na komputerach PC tracą na znaczeniu, gdyż dużą część pracy można wykonywać w samej przeglądarce internetowej. Niedługo może ona posiadać wszelkie niezbędne funkcje, a do działania będzie potrzebowała tylko lekkiego systemu operacyjnego. Innymi słowy za kilka lat będziemy ściągali z Internetu system operacyjny za darmo a nie wydawali pieniądze na drogi i często dziurawy produkt Microsoftu, którego większość funkcji i tak i tak 99% użytkowników Windowsa nie zna i nie stosuje.


PeP

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 3389