Państwo antykreatywne

Nasz kraj zajął dopiero 41 miejsce w rankingu kreatywnych państw opracowanym przez Martin Prosperity Institute. Ranking bierze pod uwagę Global Creativity Index uwzględniający wykorzystywanie przez państwa technologie, talenty i tolerancję. Podium rankingu należy do Szwecji, USA i Finlandii.

W rankingu kreatywnych państw za 2011 r. Polska, razem ze Słowacją, zajęły 41 miejsce.

Pierwsza dziesiątka rankingu to: Szwecja, USA, Finlandia, Dania, Australia, Nowa Zelandia, Kanada, Norwegia, Singapur i Holandia. Przed Polską jest m.in. Rosja, która zajęła 31 miejsce. Mniej kreatywne od nas są natomiast Brazylia, która znalazła się na 46 miejscu, Indie - 50, a Chiny - 58. Na ostatnim, 82. miejscu w rankingu znalazła się Kambodża.

Indeks GCI, na podstawie którego jest tworzony ranking kreatywnych państw, bierze pod uwagę technologię, jako kluczowy czynnik postępu gospodarczego, talent, określony jako kombinację poziomu wykształcenia i wielkości klasy kreatywnej i tolerancję, ponieważ nowe pomysły powstają najczęściej w miejscach, gdzie akceptuje się różne style poznawcze. Dlatego mierzono m.in. wydatki na badania i rozwój, liczbę pracowników sektora R&D i opatentowane innowacje, liczbę pracowników dziedzin takich, jak badania naukowe, technologie, biznes oraz otwarcie na mniejszości narodowe i społeczne.

 

red. portalu

Drukuj E-mail