Czy w Polsce powstanie system TETRA?

Napisane przez mediologia, .

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

amat tetra chart 550Na portalu tygodnika „ComputerWorld” ukazała się notatka pod tytułem? „MSW: wkrótce powstanie w Polsce "TETRA"”, z której wynika dokładnie cos przeciwnego. Zacytuje fragment pierwszy:

„Podczas odbywającej się dzisiaj w Warszawie w Instytucie łączności konferencji TETRA Forum, Minister Roman Dmowski, poinformował, że po 12 latach przygotowań do budowy ogólnopolskiej sieci TETRA dla służb porządku publicznego i ratowniczych w Polsce, MSW niedługo powinno przystąpić do wyboru partnera, który wreszcie zrealizuje sieci w formie projektów pilotażowych w 2 lub 3 dużych miastach.”.

Otóż sęk w tym, że polska Policja już dawno podpisała 4 umowy na dostawę Systemów Wspomagania Dowodzenia (SWD), tzn. systemów wspomagających operacyjną pracę Policji w Warszawie, Szczecinie, Łodzi i Krakowie. Systemy te oparte są na zgodnych ze standardem TETRA systemach łączności radiowej, służących do komunikacji głosowej z patrolami oraz do automatycznej lokalizacji położenia radiowozów i dostępu do baz danych z zamontowanych w radiowozach terminali przewoźnych. Dostawcą systemów TETRA dla wszystkich 4 dotychczas zamówionych stanowisk SWD jest Motorola. Czyli te projekty pilotażowe są już dawno prowadzone.

Zresztą wiceminister Dmowski stwierdził jednoznacznie, że dopiero trwają przygotowania, aby zapewnić środki unijne na rozwój sieci ogólnopolskiej w następnej perspektywie finansowania, czyli w latach 2014-2020. Otóż - w związku pogłębiającym się kryzysem ekonomicznym – jest więcej niż pewne, że tych środków nie otrzymamy o czym wiceminister doskonale wie i dlatego zastrzegł się że nie zapadły jeszcze jednak żadne ostateczne decyzje, ani co do modelu realizacji projektów, ani w fazie pilotażowej, ani właściwej ogólnopolskiej.

Nie określono też jeszcze wymagań. Nie rozstrzygnięto również modelu finansowania, który spełni unijne wymagania, co do dopuszczalności pomocy publicznej. Z tych deklaracji wynika jednoznacznie, że system Tetra nie powstanie. Nie powstanie na obszarze całego kraju, bo koszt budowy takiego systemu wyniósłby kilka miliardów złotych. A na to UE nie ma pieniędzy.

Przypomnijmy, że MSW już kilkakrotnie podejmowało decyzje o budowie systemu TETRA. Ostatni raz w 2010 r., kiedy to ministerstwo resortu stwierdziło, że budowa telekomunikacyjnego systemu TETRA, jest konieczna aby zapewnić koordynację służb ratowniczych (n.p policji i pogotowia ratunkowego) podczas meczów piłkarskich Euro 2012. (patrz Orwell w Krynicy)

Byłaby to jedna z najważniejszych decyzji tego rządu, która – jeżeli plan budowy TETRY zostałby doprowadzony do końca – zdeterminowałaby na długie lata infrastrukturę telekomunikacyjną naszego kraju, dlatego warto moim zdaniem przypomnieć bliżej argumentację przedstawianej wtedy – dwa lata temu w licznych artykułach. Aktualnie istnieją dwa warianty budowy systemu TETRA : pierwszy to budowa systemu w miastach (tam gdzie będą rozgrywane mecze) oraz wzdłuż głównych tras komunikacyjnych ; drugi wariant, który zamierzał realizować MSWiA, to budowa systemu ogólnopolskiego.

Realizacja wariantu drugiego oznaczałaby, że Polska dysponowałaby najnowocześniejszą strukturą łączności specjalnej obejmującej 100% terytorium kraju, przy niezwykle zacofanej infrastrukturze komunikacyjnej (drogi, koleje), często uniemożliwiającej jakąkolwiek skoordynowaną akcje policji z powodu fatalnego stanu dróg lub ich braku.

Czy wybór pierwszego wariantu byłby racjonalny ? Tak dla przedsiębiorstwa, które wygrałoby przetarg, ponieważ państwo polskie czyli my płacilibyśmy za utrzymanie systemu wykorzystywanego na 20, 30% terytorium kraju. Co gorsza państwo polskie byłoby całkowicie uzależnione intelektualnie i organizacyjnie od firmy, która wygrałaby przetarg na budowę z powodu braku w MSWiA profesjonalnych służb technicznych, braku polityki w zakresie ochrony wykwalifikowanego personelu a także braku profesjonalnego nadzoru nad podległymi służbami w zakresie IT.

Nie jest tajemnicą, że głównymi graczami zainteresowanymi budową TETRY są przede wszystkim Motorola i firma EADS (któr odkupiła od Nokii jej wersje TETRY) oraz TP SA, to tylko pomiędzy nimi (niestety) rozegrałaby się walka o realizacje systemu TETRA w Polsce. W tej chwili jest już za późno.. System TETRA jest za drogi w fazie kryzysu ekonomicznego i politycznego UE.

Przypomnijmy, że podstawą działania systemu TETRA jest instalacja na terenie całego kraju około 1500 nowych radiowych stacji bazowych, wraz z budową od podstaw lub adaptacją istniejących masztów i wież telekomunikacyjnych.

Horrendalny koszt. Redakcja tygodnika „ComputerWorld” powinna zaprzestać wspomagać aktualny rząd nieprzemyślanymi notkami. Pijar to sprawa fachowców a nie amatorów.

Piotr Piętak

Opublikowano w Informatyzacja Państwa

Drukuj